Навчально-методичні матеріали
Постійне посилання зібрання
Переглянути
Перегляд Навчально-методичні матеріали за Дата публікації
Зараз показуємо 1 - 20 з 965
Результатів на сторінці
Налаштування сортування
- ДокументЛінгвокультурна специфіка та ключові ціннісні концепти сучасної англомовної комунікативної спільноти(Кіровоград: Кіровоградський національний технічний університет, 2008) Калініченко В.І.Будь-який лінгвокультурний колектив має свої концептуальні цінності, які можуть виявлятися в різних онтологічних сферах – соціальному устрої, дозвіллі, праці, побуті, символіці тощо. І кожна з таких сфер має свої власні «максимально узагальнені значення на основі образної конденсації смислу» – концепти.
- ДокументТИПОЛОГІЯ МІЖРІВНЕВИХ ЗАСОБІВ ВИРАЖЕННЯ КАТЕГОРІЇ ДЕМІНУТИВНОСТІ В АНГЛІЙСЬКІЙ ТА УКРАЇНСЬКІЙ МОВАХ(2009) Ситенко, ОльгаСтаття присвячена дослідженню специфіки функціонально-семантичних та структурних особливостей демінутивних одиниць на матеріалі різноструктурних мов. У ній простежено структуру категорійної семантики демінутивності, проаналізовано структурнотвірні чинники категорії демінутивності на різних рівнях в англійській та українській мовах.
- ДокументТИПОЛОГІЯ МІЖРІВНЕВИХ ЗАСОБІВ ВИРАЖЕННЯ КАТЕГОРІЇ ДЕМІНУТИВНОСТІ В АНГЛІЙСЬКІЙ ТА УКРАЇНСЬКІЙ МОВАХ(2009) Ситенко, ОльгаСтаття присвячена дослідженню специфіки функціонально-семантичних та структурних особливостей демінутивних одиниць на матеріалі різноструктурних мов. У ній простежено структуру категорійної семантики демінутивності, проаналізовано структурнотвірні чинники категорії демінутивності на різних рівнях в англійській та українській мовах
- ДокументОБРАЗ ДОЛІ В УКРАЇНСЬКІЙ ПОЕЗІЇ ХVІІІ СТОЛІТТЯ(2009) Урсані, НінаСтаття присвячена образу долі в акровіршах поетів ХVІІІ ст. у І. Бачинського, О. Падальського, І. Пaшковського, Ф. Кастевича. Автори не тільки змальовують трагедію людської долі, але висловлюють різне бачення цього поняття.
- ДокументХарактеристика інтерпретаційного поля концепту УСПІХ в українській мовній свідомості за результатами психолінгвістичного експерименту(Суми: СДПУ, 2009) Калініченко В.І.У статті розглядаються особливості психолінгвістичного експерименту як одного з провідних засобів моделювання структури концепту і пропонується характеристика інтерпретаційного поля концепту УСПІХ в українській мовній свідомості за результатами психолінгвістичного експерименту, зокрема, здійснюється побудова досліджуваного поля шляхом виокремлення когнітивних ознак концепту УСПІХ і розподілу їх за специфічними інтерпретаційними зонами.
- ДокументОбразна складова концепту SUCCESS в американській мовній свідомості за результатами психолінгвістичного експерименту(Київ: Вид. центр КНЛУ, 2009) Калініченко В.І.На часі найбільш ефективним методом дослідження психологічно реальних значень і концептів як «реалій свідомості» мовців виступає психолінгвістичний експеримент, результати якого передусім надають можливість доповнити уявлення про зміст концепту, що склалося в процесі вивчення матеріалів лексикографічних джерел, текстового матеріалу, а також конкретизувати це уявлення щодо певної групи носіїв мови. За наявності великої кількості респондентів результати експерименту можливо розглядати як відбиття тих елементів концепту, які виступають «національно значущими».
- ДокументЗіставна характеристика інформаційного змісту концептів УСПІХ / SUCCESS в українській та американській мовній свідомості за результатами психолінгвістичного експерименту(Луцьк: ВНУ, 2009) Калініченко В.І.У статті з’ясовано особливості виокремлення когнітивних ознак у процесі опису структури концепту й запропоновано характеристику інформаційного змісту концептів УСПІХ/SUCCESS у мовній свідомості носіїв української й американської комунікативних культур у зіставленні за результатами психолінгвістичного експерименту.
- ДокументОбразний зміст концепту УСПІХ в українській лінгвосвідомості за результатами асоціативного експерименту(Кіровоград: КДПУ, 2009) Калініченко В.І.У статті розглядаються особливості асоціативного експерименту як одного з основних методів лінгвокультурологічних і лінгвокогнітивних досліджень, а також пропонується характеристика образного змісту концепту УСПІХ шляхом виокремлення та аналізу його чуттєвих і когнітивних елементів за результатами асоціативного експерименту з носіями української мовної свідомості.
- ДокументСпецифіка економічного дискурсу англомовної комунікативної спільноти(Кіровоград: КНТУ, 2009) Калініченко В.І.На часі навчання англійської мови студентів, котрі опановують різні економічні спеціальності, полягає не лише у формуванні в них певних фонетичних, граматичних, лексичних навичок і так званих «технічних» навичок читання і перекладу зі словником, а й у подальшому користуванні спеціалістами мовою для досягнення конкретних професійних цілей. У професійних цілях, у даному випадку, ми вбачаємо не тільки ведення ділового листування і документації, а й вільне спілкування в сфері професійної діяльності, тобто вміння чітко формулювати англійською мовою свої думки, аргументувати свою точку зору, переконувати потенційних опонентів і т.ін. Саме ці мовні навички належать до такої галузі соціальної взаємодії, як економічний дискурс.
- ДокументІнтерпретаційне поле концепту SUCCESS в американській мовній свідомості за результатами психолінгвістичного експерименту(К.: КНЛУ, 2010) Калініченко В.І.У статті стисло розглянуто методику опису інтерпретаційного поля концепту на основі результатів психолінгвістичного експерименту, побудовано та описано досліджуване поле концепту SUCCESS у мовній свідомості носіїв американської лінгвокультури. Використовуючи одержані експериментальним шляхом асоціати, автор формує за семантичним критерієм когнітивні ознаки, які розподіляються за шістьма зонами інтерпретаційного поля. Автор робить висновки про амбівалентність концепту SUCCESS в американській лінгвосвідомості, дає можливу характеристику її носіям через призму розуміння ними сутності явища успіху.
- ДокументІнтерпретаційні поля концептів «УСПІХ»/«SUCCESS» в українській та американській мовній свідомості за результатами психолінгвістичного експерименту.(Бердянськ: БДПУ, 2010) Калініченко В.І.У статті пропонується порівняльний опис інтерпретаційних полів концептів «УСПІХ»/«SUCCESS» у мовній свідомості носіїв української та американської комунікативних культур на основі результатів психолінгвістичного експерименту. За допомогою аналізу сформованих когнітивних ознак інтерпретаційних полів досліджуваних концептів, пропонується також розгляд специфіки концептуалізації представниками обох культур явища успіху.
- ДокументДЕМІНУТИВНІ ІМЕННИКОВІ ПОХІДНІ В УКРАЇНСЬКІЙ ТА АНГЛІЙСЬКІЙ МОВАХ(2011) Ситенко, ОльгаУ статті досліджено специфіку структурних та функціонально-семантичних особливостей демінутивних похідних одиниць на матеріалі різноструктурних мов (української й англійської); розглянуто структуру категорійної семантики демінутивності; проаналізовано словотвірні чинники категорії демінутивності та продуктивність словотвірних засобів творення демінутивних одиниць.
- ДокументОБРАЗ ЖИТТЄВОГО МОРЯ У ЗБІРЦІ Г. СКОВОРОДИ “САД БОЖЕСТВЕННИХ ПІСЕНЬ”(2011) Урсані, Н.М.У статті розглядається образ життєвого моря у поетичній збірці Г. Сковороди “Сад божественних пісень”. Автором беруться до уваги лише ті тексти, в яких наявна морська символіка, або ж образи, що пов’язані з водним світом. Предметом уваги є життєве море у збірці Г. Сковороди.
- ДокументПерцептивно-образні складові концептів “УСПІХ” і “SUCCESS” в українській та англійській мовах (на матеріалі текстів сучасної художньої літератури).(Херсон : ХДУ, 2011) Калініченко В.І.Статтю присвячено розгляду актуальної для лінгвокогнітивних досліджень проблеми формування та описання образного шару концепту в межах семантико-когнітивного підходу на прикладі з’ясування та зіставної характеристики структури чуттєво-образних складових концептів УСПІХ і SUCCESS шляхом виокремлення когнітивних ознак перцептивного та когнітивного конституентів зазначених складових на матеріалі сучасних текстів української та американської літератури.
- ДокументДеякі особливості інтерпретаційних складових концептів НЕВДАЧА і FAILURE (на матеріалі сучасної української та американської художньої літератури)(Житомир: Видавництво ЖДУ, 2011) Калініченко В.І.У статті здійснюється зіставний аналіз основних конституентів в структурі інтерпретаційних полів концептів НЕВДАЧА і FAILURE на основі когнітивних ознак, сформованих у результаті когнітивної інтерпретації вибраних прикладів вербалізації досліджуваних концептів у сучасних українських та американських літературних творах.
- ДокументКогнітивно-психологічні аспекти дослідження вербалізованих концептів «УСПІХ», «НЕВДАЧА», «SUCCESS» і «FAILURE» (на матеріалі сучасної української та американської літератури).(Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2011) Калініченко В.І.У статті в контексті з’ясування низкою психологічних студій деяких сутнісних аспектів категорій успіху й невдачі розглядаються когнітивно-психологічні особливості вербалізованих концептів УСПІХ, НЕВДАЧА, SUCCESS i FAILURE на фактичному матеріалі їхньої мовної об’єктивації в сучасних українських та американських літературно-художніх творах.
- ДокументСпецифiка методології зiставного лiнгвокогнiтивного дослідження концепту(Вінниця: ДонНУ імені Василя Стуса, 2011) Калініченко В.І.У статті розглядаються особливості методології зіставного дослідження концепту в лінгвокогнітивній площині. На прикладі вербальної об’єктивації концептів УСПІХ, SUCCESS, НЕВДАЧА і FAILURE в українській та англійській мовах (американському варіанті) на матеріалі вибраних фрагментів із сучасної художньої літератури обох мов і даних психолінгвістичного експерименту за участі носіїв української та американської комунікативних культур пропонується один з можливих варіантів студіювання концептів у зіставному аспекті в лінгокогнітивній перспективі.
- ДокументРАЗВИТИЕ СОДЕРЖАТЕЛЬНОЙ ОБРАЗНОСТИ ИМЕНИ ГАНУС В «ТРАГЕДИИ ГОСПОДИНА МОРНА» В. НАБОКОВА(2012) Кравченко, Э.А.Исследован поэтонимогенез Ганус как процесс взаимодействия содержательной структуры имени и текста. Выявлены образные компоненты семантики онима, формирующие “эмблему личности” персонажа в поступательном движении сюжета. Определены приемы поэтики пьесы, предопределившие смысловое развертывание имени и текста.
- ДокументІМЕННА КАТЕГОРІЯ ЧИСЛА: ПЕРЕКЛАДАЦЬКІ ТРУДНОЩІ(2012) Ситенко, ОльгаСтаття присвячена дослідженню форм числа англійських та українських іменників, аналізу ізоморфних та аломорфних структуральних та денотативних ознак аналізованого граматичного явища. Особлива увага фокусується на визначенні граматичних труднощів перекладу форм числа англійських та українських іменників, розглядаються коректні способи перекладу таких граматичних форм та конструкцій.
- ДокументІМЕННА КАТЕГОРІЯ ЧИСЛА: ПЕРЕКЛАДАЦЬКІ ТРУДНОЩІ(2012) Ситенко, ОльгаСтаття присвячена дослідженню форм числа англійських та українських іменників, аналізу ізоморфних та аломорфних структуральних та денотативних ознак аналізованого граматичного явища. Особлива увага фокусується на визначенні граматичних труднощів перекладу форм числа англійських та українських іменників, розглядаються коректні способи перекладу таких граматичних форм та конструкцій.